Etkinlik Hakkında

34 sene önce başlayan Özgür Yazılım hareketi, yazılıma ve dolayısı ile kullanıcıya; özgürlüğünü sağlıyor olmak ile birlikte, sistemine uyarlamış olduğu pragmatik idealizm* çerçevesinde bilgisayarlar ve ağların var olduğu her alanda olmazsa olmaz kabul edilmektetir. Yazılım ve programcının hak ve özgürlüklerini koruyan bu fikriyat aynı zamanda kritik iş uygulamalarından günlük uygulamalara kadar somut örnek ve seçenekler de sunmaktadır.

Özgür yazılımlar ticaretin ötesinde özgürlüğün sağlamış olduğu sağlam bir teknik zemini de garantilemekte. Bu nedenle dünya çapında üniversiteler araştırma geliştirme çalışmalarını özgür platformlarda sürdürürken; kurumlar ise devasa iş operasyonlarını başta GNU/Linux olmak üzere özgür yazılımlara emanet etmektedir.

Özgür Yazılım dünyası, ortaya koyduğu kısa vadeli teknolojik ve maddi avantajlara ek olarak çok önemli bir amaca daha hizmet eder; teknolojiyi, bilimi inceleyip, araştırıp anlamak ve çok daha iyisini geliştirmek isteyen zihinler için değeri para ile ölçülemeyecek bir fırsat, kaynak havuzunu beslemek ve bireyleri üretkenliğe, paylaşıma teşvik etmek.

Özgürlük ve bahsi geçen diğer amaçlara katkıda bulunmak için gerçekleştirilmekte olan etkinlikler 22. yılını, bu amaçların özgür web üzerine özelleşmiş halini hedefleyen Özgür Web Teknolojileri Günleri ise 7. yılını kutluyor.

*Copyleft: Faydacı İdealizm —Richard M. Stallman: https://www.gnu.org/philosophy/pragmatic.tr.html

Etkinlik Davranış Kuralları(CoC) için tıklayınız.

Geçmiş Etkinlikler ↘