Etkinlik Programı

 

Etkinlik programında elde olmayan son dakika değişiklikleri olabilmektedir.

22 Ekim 2016 Cumartesi

Saat Salon A Salon B
10:00 10:45 Özgür Web’e İntisap
– Barış Büyükakyol
Belgelendirme Güdümlü Geliştirme
– Fatih Kadir Akın & Halil Kaya
11:00 11:45 Sanatsal Programlama (Processing ve p5.js)
– Eylül Doğruel
Laravel ile Modern Web Geliştirme
– Emir Karşıyakalı
12:00 13:00 Modern Web Uygulamalarında Özgür Teknolojiler
– Uğur Arıcı

Web Dünyasında Uluslararası Özgür Yazılım Fırsatları
– Aybüke Özdemir

Keycloak ile Single Sign-on (SSO)
– Hakan Uygun

Başarı Öyküsü: Uçuş Operasyon için Uçak İzleme Sistemi
– Özgür Yasa & İ. Ahu Öztürk

13:00 14:00 Öğle Arası Öğle Arası
14:00 14:45 Elm Dili ile Fonksiyonel Programlama
– Burak Can
İstanbul PHP Çalışma Toplantısı
15:00 15:45 Angular 2’ye Giriş ve TypeScript
– Burhan Uğur & Ahmet Oğuz Mermerkaya
Ruby Türkiye Çalışma Toplantısı
16:00 17:00 Firefox, Chrome ve Opera’daki Hayalet (PhantomJS)
– Şirin Saygılı

Vue.js ile Uygulama Geliştirme
– Fatih Acet

Djangogirls Eskişehir’in Öyküsü
– Ege Orhan

Özgür Web Teknolojileri Günleri’nin Geleceği Toplantısı

23 Ekim 2016 Pazar

Saat Salon A Salon B
10:00 10:45 Spring Boot ile Mikroservis Uygulamaları
– Mesut Can Gürle
Node.js Socket.IO ile WebSocket Programlama
– Mert Şimşek

Liquibase ile Veritabanı Değişiklik Yönetimi
– Tansu Aksan

11:00 11:45 Büyük Kapalı Projelerde Özgür Yazılıma Geçiş: Koding Örneği
– Cihangir Savaş
WordPress Sunucu Güvenliği
– Doruk Fişek
12:00 13:00  
 

Başarı Öyküsü: Drupal ile e-Ticaret Sitesi
– Sinan Erdem & Ömer Atakoğlu

Apache Spark ile Twitter’ı izlemek
– Mehmet Uluer

Başarı Öyküsü: Ağaçtaki Veriyi Toplamak (ipstats.info)
– Oğuzhan Yılmaz

13:00 14:00 Öğle Arası Öğle Arası
14:00 14:45 PostgreSQL 9.6’nın Yenilikleri
– Devrim Gündüz
Web Push Bildirimleri
– Hüseyin Babal
15:00 15:45 Production için Deployment Stratejileri 101
– Aybars Badur
Content-Security-Policy
– Ziyahan Albeniz
16:00 17:00 Verimli Sunucu/Uygulama Gözetleme
– Osman Üngür

Web Çatı Şablonlarının Güvenliği
– Ömer Çıtak

Seminerler

Aybars Badur: Production icin Deployment Stratejileri 101
Konuşmada, canlı sistemlerde yazılım ve veritabanı güncellemesi işlemlerinin servis aksatılmadan gerçekleştirilmesi için çeşitli yöntemler anlatılıyor.

Barış Büyükakyol: Özgür Web’e İntisap
Oturumda özgür yazılım felsefesinin teknik bakış açısından, sunmuş olduğu, gayri-merkezi ve dağıtık yapıda çalışabilen özgür araçlardan bahsedilerek, birey ya da toplulukların kullanım pratiklerini geliştirmek hedefleniyor.

Burhan Uğur & Ahmet Oğuz Mermerkaya: Angular 2’ye Giriş ve TypeScript
Oturumda Angular’ın ne olduğundan ve Angular 2 ile gelen yenilikler bahsedilerek, bir Angular 2 uygulamasının nasıl bir yapıya sahip olduğu gösteriliyor. Mobil platformlar için Angular 2 nin neler vaat ettiği ve her platformda çalışabilecek tek bir uygulama geliştirmenin mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt aranıyor.

Cihangir Savaş: Büyük Kapalı Projelerde Özgür Yazılıma Geçiş: Koding Örneği
5 yıldan daha fazla süredir geliştirilmekte olan Koding.com’un kapalı kodunun; açık kaynak hale getirilme aşamaları anlatılıyor. Fikrin şirket içinde filizlenmesinden düğmeye basılma adımına kadar geçen sürede yapılanlar, etkileri, diğer uygulamalarla entegrasyonu ve genel olarak projeye yararlarından bahsediliyor.

Burak Can: Elm Dili ile Fonksiyonel Programlama
Son yıllarda önyüz uygulamalarının büyümesi ve ölçekleme problemlerinin ortaya çıkmasıyla fonksiyonel programlamaya yönelim başladı. ml ailesinden bir dil olan elm son zamanlarda gittikçe yaygınlaşıyor. Oturumda, Elm’in Javascript ile karşılaştırıldığında çözdüğü sorunlara değiniliyor.

Devrim Gündüz: PostgreSQL 9.6’nın Yenilikleri
Eylül ayında 9.6 sürümü yayınlanan PostgreSQL’in yeni sürümü ile beraber gelen sorguların paralel çalıştırılması, daha iyi ölçekleme gibi özellikler anlatılıyor.

Doruk Fişek: WordPress Sunucu Güvenliği
Dünyadaki CMS sitelerinin %67’si, tüm web sitelerinin %25’ini oluşturan WordPress ile web servisi işleten her Linux sistem yöneticisi karşılaşabiliyor. Seminerde, güvenliğinden şikayet edilen WordPress’in güvenliği için sistem düzeyinde alınabilecek önlemler ele alınıyor. Önlemlerin artıları ve eksileri, çeşitli mimarilerde kullanım alanları ve uygulanabilecek farklı çözümler anlatılıyor.

Emir Karşıyakalı: Laravel ile Modern Web Geliştirme
Laravel’in geliştirme aşamasında Homestead, Valet, Eloquent, Middleware, OAuth 2.0, Lumen, Redis, Socket.io, Scout, Flysystem gibi araçların kullanımından bahsedilirken, Laravel’e özgü paket geliştirmeye de değiniliyor.

Eylül Doğruel: Sanatsal Programlama (Processing ve p5.js)
Processing ve p5js, sanatçılar ve tasarımcılar için interaktif ve görsel uygulamaların üretimini kolay kılan programlama dilleridir. Bu seminerde processing dilinin görsel sanat uygulamalarının üretiminde kullanımı anlatılacaktır. Seminer, daha önce programlama deneyimi olmayan katılımcılara da uygundur.

Fatih Kadır Akın & Halil Kaya: Belgelendirme Güdümlü Geliştirme
Kod özgürlüğünün başında gelen belgelendirme konusuna yazılımın temelini oturtmak ve belgelendirmeyi kaynak kodun temeli haline getirmeyi anlatıyoruz. İlk kez Github’ın kurucusu Tom Preston-Werner’ın öne sürdüğü bu yaklaşımın ışığında, kodun kullanılabilirliği ve yazılım geliştiricilerin çoğu zaman “ikinci sınıf” gördüğü belgelendirme mercek altına alınıyor.

Hüseyin Babal: Web Push Bildirimleri
W3’ün yeni özelliği olan Web PUSH API kullanilarak web üzerinden nasıl bildirim gönderildigi anlatılacak. Oturumda Web Push API hakkında genel bir bilgi verilerek ardından bir örnek uygulama gösterilecektir.

Mesut Can Gürle: Spring Boot ile Mikroservis Uygulamaları
Monolitik mimari uygulamalarına alternatif olarak gündeme gelen ve son zamanlarda ölçeklenebilirlik, bakım, yönetilebilirlik anlaminda buyuk avantajlar barindiran mikroservisler ile dağıtık ve hızlı uygulamalar gelistirmek mumkun. Mikroservis uygulamaları gelistirmek icin Spring ekosisteminde ortaya çıkan Spring Boot çatısı ile nasıl mikroservis uygulamaları geliştirebileceğimizi inceleyeceğiz.

Osman Üngür: Verimli Sunucu/Uygulama Gözetleme
Sunucu ve uygulama tarafında verimli sekilde gözetleme (monitoring), loglama ve uyaır üretme araçları ve yöntemleri anlatılıyor.

Ömer Çıtak: Web Çatı Şablonlarının Güvenliği
Web çatıları ile hayatımıza giren, web’in vazgeçilmezi Twig, Smarty gibi sunucu tabanlı arayüz motorlarında ortaya çıkan “Server Side Template Injection” (SSTI) zafiyetinin teorisinin anlatılması, uygulaması yapılıyor ve nasıl korunulacağı gösteriliyor.

Ziyahan Albeniz: Content-Security-Policy
Modern tarayıcılarla birlikte gelen ve XSS, Protocol Downgrading, Clickjacking, Frame Injection, Mixed Content vb. zafiyetlere karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlayan Content-Security-Policy özelliğini tanıtılıyor. Sunum sırasında CSP’nin web uygulamalarına entegrasyonu, sık karşılaşılan dizayn hataları ve en iyi uygulamalara değinilecektir.

Kısa Bildiriler

Aybüke Özdemir: Web Dünyasında Uluslararası Özgür Yazılım Fırsatları
Özgür web yazılımlarına katkı vermenin bizlere oluşturduğu geri dönüşlerden ve yarattığı uluslararası fırsatlardan bahsediliyor.

Ege Orhan: Djangogirls Eskişehir’in Öyküsü
Djangogirls workshop’ının Eskişehir’de nasıl düzenlendiğini, bu yolda ne zorluklarla karşılaşıp, nasıl başedilip ne gibi sonuçlar alındığının istatistiki bilgilerle anlatılıyor.

Fatih Acet: Vue.js ile Uygulama Geliştirme
Vue.js web çatısı ile kullanıcı arayüzleri oluşturulmasının anlatılacağı oturumda,
React ve Angular’a benzerlikleri ile farklılıklarına değiniliyor. 2.0 sürümünün farklılıkları ve yeni özelliklerine de yer veriliyor.

Gökhan Boranalp & Ali Rıza Keleş: ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Yönetim Sistemi
Üniversitelerin idari ve akademik birimlerinde kullanılmakta olan yazılımların dış veri kaynaklarıyla ve birbirleriyle mükemmel uyumla çalışması ve her bir birimin ihtiyaçlarının sağlanması hedefleyen Ulakbüs özgür yazılım projesi anlatılıyor.

Hakan Uygun: Keycloak ile Single Sign-On (SSO)
Özgür bir kimlik ve erişim yönetim (IdM) çözümü olan Keycloak ile web ve mobil uygulamaları için single sign-on (SSO) sistemi oluşturulması anlatılıyor.

Mehmet Uluer: Apache Spark ile Twitter’ı izlemek
Apache Spark’ın küme hesaplamaları için kullanımının anlatıldığı oturumda, Java API ile temel bir uygulama örneği gösteriliyor ve beraberinde gelen “Streaming Modülü” ile Twitter’dan canlı veri çekerek işlenmesi anlatılıyor.

Mert Şimşek: Node.js Socket.IO ile WebSocket Programlama
Geleneksel HTTP protokolüne alternatif olarak popülerleşen websocket’in çalışma mantığı, node.js dilinin Socket.IO modülünde bir uygulama yapılarak anlatılıyor.

Oğuzhan Yılmaz: Başarı Öyküsü: Ağaçtaki Veriyi Toplamak (ipstats.info)
Türkiye’de AS numarasına sahip firmaların ağ karakteristiklerini çıkartmak için Debian, Go, Reveal ve MongoDB kullanarak oluşturduğumuz servisin nasıl ortaya çıktığını, nasıl optimize ettiğimizi ve hangi araçları kullandığımızı içeriyor.

Özgür Yasa & İ. Ahu Öztürk: Başarı Öyküsü: Uçuş Operasyon için Uçak İzleme Sistemi
Apache Storm, Node.js, socket.io ve OpenLayers’ın THY’nin geliştirdiği OpsEye uygulamasında kullanımı anlatılıyor. Şu anda Türkiye’nin en büyük 5 havalimanında kullanılan uygulamanın diğer havalimanlarında devreye alınması için çalışmalar yapılıyor.

Sinan Erdem & Ömer Atakoğlu: Başarı Öyküsü: e-Ticaret için Drupal
Bir online matbaa sitesi olan bidolubaski.com sitesinin özgür bir yazılım olan Drupal ile oluşturulma süreci, Drupal’in siteye sağladığı avantajlar ve sorunlar paylaşılıyor.

Şirin Saygılı: Firefox, Chrome ve Opera’daki Hayalet (PhantomJS)
Konuşmada, grafik kullanıcı arayüzü olmayan bir tarayıcı olarak PhantomJS’in ne olduğunu anlatılıyor. PhantomJS ile ilgili temel neden ihtiyaç duyulabilir, nasıl kullanılır sorularına yanıt veriliyor ve PhantomJS ile küçük bir örnek yapılıyor.

Tansu Aksan: Liquibase ile Veritabanı Değişiklik Yönetimi
Zaman içinde veritabanında değişiklik yapmak hemen her yazılımın yaşam döngüsü içinde gerekli olur. Liquibase, bu değişikleri çok daha rahat ve sistematik hala getirilmek için kullanılır. Seminerde Liquibase’in işlevi ve farklı kullanım biçimlerinden bahsediliyor.

Uğur Arıcı: Modern Web Uygulamalarında Özgür Teknolojiler
Bilgi verme amaçlı web siteleri ile modern web uygulamalarının farklarını ve işleme şekillerine değinilierek, modern web uygulamaları geliştirmemize aracılık edebilecek teknolojilerden, çatılardan, veri tabanlarından, tek sayfa uygulamalardan (single-page applications), çift yönlü veri işlemeden (two-way data binding) bahsediliyor. Çok fazla konuşulan ama çok fazla anlaşılmayan modern web uygulamaları teknolojilerinin mantığının, bu teknolojilere hangi geliştiricinin, ne için, ne zaman ihtiyaç duyabileceğinin, hangisini seçeceklerine neye göre karar verebileceklerinin kavranması hedefleniyor.

Çalışma Toplantıları

İstanbul PHP Topluluğu Çalışma Toplantısı

Ruby Türkiye Çalışma Toplantısı

Etkin Katılım Çağrısı (Sona Erdi)

bb